Terárium pro agamu vousatou, Pogona vitticeps

 

Úvodemtera_pogo

Agamy vousaté jsou terestričtí až semiarboreální ještěři, tozn. že tráví většinu času nejen na zemi, ale i třeba na stromech a keřích, které jim poskytují jak útočiště, tak potravu. Při zařizování terária bychom na tento fakt měli dbát. Jak už je jasné vzhledem ke geografickému rozšíření agamy, budeme zařizovat sušší terárium s vysokými teplotami na vyhřívacích místech a s dostatkem světla i tepla v celé ubikaci.

Velikost

Při stavbě terária dbáme na co největší využitelnou plochu. Pro dospělou skupinu 1,2 (tedy jeden samec, dvě samice) postačí terárium o ploše 140-160x60cm, ovšem velikosti se meze prakticky nekladou. Vzhledem k sexuálním chutím samců je možno chovat s jedním samcem i více než dvě samice. I tak ale může být potřeba samce oddělit, takže musíme vždy počítat se záložním teráriem. Také je třeba brát v potaz fakt, že i mezi samicemi může docházet ke rvačkám, zvláště na omezeném prostoru. Pokud chceme agamám dopřát dostatek místa ke šplhání (po větvích nebo např. uměle vytvořených plošinách), volíme výšku terária alespoň 100cm, zvláště pak pokud chceme v teráriu použít slušný zdroj UVB záření. Kompromisem může být pletivový strop a umístění zdrojů světla a tepla mimo terárium.

Větrání

Tak, jako každé terárium (dle mého názoru), musí být i ubikace pro agamy vousaté perfektně odvětrané. Omezování větrání jen kvůli možnosti např. použití méně výkonných zdrojů tepla je nežádoucí.

Teplota

Jak už bylo psáno, agamy vousaté obývají horké sušší oblasti. V teráriu je velmi důležitý teplotní gradient, tozn. v teráriu by měly být různé teplotní zóny tak, aby si zvíře samo vybralo, jestli se bude „opékat“ nebo odpočívat ve stínu – ve zkratce, musí mít možnost vlastní termoregulace.

V celém prostoru terária můžeme udržovat denní teplotu cca 26,5 – 29°C, na vyhřívacích místech může teplota mírně přesáhnout 40°C. V noci můžeme nechat teplotu pokojovou, pokud nám dlouhodobě neklesá pod 20°. V místech s nižší teplotou je také vhodné vytvořit stinné místo nebo úkryt – samozřejmě za předpokladu, že používáme nějaký silnější zdroj světla (jinak je vlastně „stín“ všude).

V zimních měsících agamy procházejí obdobím utlumené aktivity, něco jako částečná hibernace. V angličtině se pro toto období používá termín „brumation“. Nejedná se o hibernaci (zimování) jako takovou, pouze o jakýsi zimní odpočinek. Více se o tomto jevu dočtete v sekci hibernace.

Světlotera_pogo3

Agamy patří mezi tzv. heliotermní/heliofilní zvířata – ta se pak nejlépe cití v teráriu s intenzivním zdrojem světla a tepla. Nejlepším běžně dostupným zdrojem světla jsou různé vysokotlaké výbojky (např. rtuťové, metalhalogenidové), které vynikají svou intenzitou, dostatkem UV záření a v případě metalhalogenidových výbojek i podáním a teplotou barev. Zde ale záleží striktně na typu jednotlivých produktů. Lineární nebo kompaktní zářivky pak volíme buď v dostatečném počtu (např. 2-4 kusy 36W trubic na jedno terárium, ideálně ve svítidle s reflektorem) nebo jsou vhodné např. do odchoven pro malé agamky.

Je potřeba si uvědomit, že agamy vousaté (nejen) žijí na místech, kde je opravdu intenzivní světlo po celý den, takže chceme-li dopřát těmto ještěrům komfortní a přirozenější světlo, jedna lineární zářivka stačit nebude. Pro srovnání: intenzita světla v pravé poledne, na plném slunci ve východocentrální Austrálii se pohybuje až k 100 000 lx, kvalitní lineární zářivka o výkonu 36W (120cm) vydává světlo o intenzitě kolem 2300 lx.

UV záření

Tak jako u většiny sluncemilných ještěrů i agamy vyžadují zdroj UVB/UVA záření. Vitamín D3 se sice dá suplementovat uměle a např. při používání lineárních či kompaktních zářivek lze považovat přidávání alespoň sypkých přípravků s vit. D3 za nutné, jedná se pak ale o proces nepřirozený, kdy zvířeti neumožníme si stimulovat hladinu vitamínu D3 přirozeně.tera_pogo2

UV záření však není jen o tvorbě vit. D3, kvalitní a silné zdroje (vysokotlaké výbojky) UV záření mají také pozitivní vliv na psychiku, imunitu, kvalitu snůšek. Z chovatelské praxe také vyplívá, že zvířata ozařovaná kvalitním zdrojem UV mají menší náchylnost ke kožním problémům a i zvířata s dermatitidou, ozařovaná UV se rychleji hojila. Na trhu je již spoustu dostupných kvalitních zdrojů UVB/UVA záření.

O UV záření a světle se více dočtete v článku o leguánu zeleném, v menu terárium-osvětlení.

Vlhkost

Rel. vlhkost vzduchu v místech výskytu těchto agam kolísá v rozmezí 35-40%, terárium tedy volíme sušší – zdroje intenzivního tepla, dostatečné větrání. Občas je vhodné terárium mírně porosit, zvláště v době svlékání.

Voda

V každé ubikaci s agamami je samozřejmostí miska s vodou. I přesto, že agamy pravděpodobně jen tak neuvidíte pít je dostupnost čerstvé vody samozřejmostí. Některé agamy se dokonce rády koupou nebo pijí vodu z rozprašovače.

Substrát

Přirozeným substrátem pro agamy je vyšší vrstva hrubšího písku nebo písčité zeminy. Lze použít např. praný písek pro dětská pískoviště nebo písek říční – propraný. Na dno terária můžeme také položit novinový papír, hrubší lino, hrubé keramické dlaždice nebo jednoduše nic. Zahraniční autoři se často zmiňují o vojtěskových peletách, ty ale v teráriu vypadají otřesně. Do terária můžeme umístit množství větví na lezení, na dno položit velké kameny, které mohou zároveň tvořit úkryt. Vždy dbáme na to, aby byly těžké předměty zabezpečeny tak, aby nehrozilo zavalení některého zvířete.

Rostliny

Pokud chceme v teráriu rostliny živé, je potřeba zvolit druhy, které vydrží, řekněme nešetrné zacházení ze strany agam. Mezi odolné rostliny patří Beaucarnea recurvata (sloní noha) a rostliny rodu Sansevieria spp. (tchynin jazyk, pozor je toxický). Do terária s malými jedinci lze zasadit Crassula argentea, ty ovšem vyžadují intenzivní světlo, jinak nerostou dobře. Z kaktusů lze doporučit snad jen opuncii Consolea falcata. Lze použít i různé juky nebo dracaeny.

Musíme se ale předem smířit s tím, že pokud nevytvoříme skutečně velké terárium, většina živých rostlin v teráriu dlouho nevydrží.

Venkovní výběhy

Někteří chovatelé chová přes léto své agamy vousaté ve venkovních ubikacích, což lze jen doporučit. Možné jsou i balkonové voliéry apod., fantazii se meze nekladou. Není snad potřeba dodávat, že takovéto výběhy musí být zajištěny proti možným predátorům (kočka, pes, potkani apod.).

 


Reklama:


bannerterashop

Internetový obchod TeraShop.cz, zdroje osvětlení a UV nejen pro agamy vousaté. Odborné poradenství, vlastní testování zdrojů.

www.terashop.cz