Pohlavní dimorfismus

Samec či samice?

Leguáni zelení jsou po narození všichni téměř uplně stejní, resp. nelze rozeznat již na první pohled samce od samic. Během dospívání, jak se leguáni vyvíjí se časem začnou projevovat odlišnosti, které můžeme pozorovat i my. Jednotlivá pohlaví lze od sebe rozeznat pomocí druhotných pohlavních znaků, tzv. sexuálního/pohlavního dimorfismu.

Bezpečně lze obě pohlaví rozeznat již kolem 2-3 roku života, pokud se zvíře vyvíjí tak, jak má. Někdy je určení složité i u několikaletého zvířete. Např. samci chovaní ve skupině s jiným nebo více dalšími samci se můžou vyvíjet na venek jako samice, což je chování známé i z přírody (tam je to ve skupinách naprosto běžné).

Hlavními rozlišovacímí pohlavními znaky jsou

  • stehenní (femorální) póry, které se nacházejí na vnitřní straně stehen a táhnou se v řadě směrem od ocasu k holeni.
  • kořen ocasu – samci mají v kořeni ocasu umístěny hemipenisové kapsy s hemipenisy a takové se dají pozorovat jako dvě podélné boule, umístěny směrem od kloaky ke konci ocasu. U dospívajících samců jsou někdy jasně zřetelné
  • hlava – zde je určení pohlaví horší, zvláště u mláďat, je potřeba mít zvířata trochu „nakoukaná“. Samci mívají protáhlejší (především vzd. oči-nozdry) a samozřejmě masivnější hlavu, více vyvinuté velké lícní šupiny, lícní vaky a větší lalok
  • ostny – samci mívají delší hřbetní řadu ostnů, zvláště za krkem dorůstají samcům ostny mnohem delší
  • chování leguána – někdy se dá odhadnout pohlaví zvířete už v útlém věku i podle toho jak se projevuje navenek, zvlášť pokud máme více leguánů pohromadě. U samců a samic chovaných ve skupinách jsou také znaky pohlavního dimorfismu mnohem dříve zřetelné

Fotografie:

Póry a ocas

Na této dvojici fotografií je názorně ukázán rozdíl v samčích a samiččích femorálních pórech. Všimněte si, že u samice jsou všechny póry jen těžko zřetelné:

pory1

samice

pory2

samec

Detailní fotografie femorálních pórů samice:

pory3

Na těchto fotografiích jsou jasně vidět hemipenisové kapsy samce:

hemi1hemi2

Zde jsou vyfoceny femorální póry dvou mladých zvířat:

pory4

samec

pory5

samice

Hlava

Na těchto fotografiích je jasně vidět rozdíl mezi hlavou samce a samice. Všimněte si tvaru hlavy, velké lícní šupiny a lícních vaků samce oproti samici a tvaru záhlavních ostnů.

samice

samice

samec

samec

Zde je srovnání hlav mláďat nebo juvenilních zvířat:

samec_juv

mladý samec

samice_juv

mladá samice

 

 

 

 

 

 

samec_juv2

mladý samec

 

samice_juv2

mladá samice

 

 

 

 

 

 

 


Reklama:


bannerterashop

Internetový obchod TeraShop.cz, zdroje osvětlení a UV nejen pro agamy vousaté. Odborné poradenství, vlastní testování zdrojů.

www.terashop.cz