Hibernace

Agamy vousaté procházejí v přírodě obdobím určité hibernace, tj. obdobím celkového utlumení organismu a odpočinku. Po tomto odpočinku nastává formování a uvolňování reprodukčních hormonů a dává tak agamám signál, že je čas si najít partnera. V teráriích si o toto „zimování“ někteří jedinci řeknou sami, což bývá příčinou častých problémů – chovatel zjistí, že zvíře nechce žrát, utlumuje aktivitu a začne situaci řešit jako onemocnění ještěra a je tak schopen nadělat více škody, než užitku.

Zimujeme pouze alespoň roční ještěry, dobře živené a v dobrém zdravotním stavu. K zimování připravujeme zvířata postupně tak, že během 14 dní (i déle) snížíme celkovou teplotu v teráriu na cca 24 – 27° C, zmenšíme světelnou periodu na 7-9 hodin denně a dovolíme noční pokles na 17-21° C. V tomto období lze doporučit i snížit relativní vlhkost vzduchu na max. 25-30%, ovšem zároveň je vhodné poskytnout zvířatům vlhký úkryt. Miska s čerstvou vodou musí být k dispozici vždy.

V tomto stavu hibernace (vlastně polo-hibernace) můžete ponechat agamy 8 – 12 týdnů. Někteří jedinci jsou schopni v tomto stavu polohibernace setrvat bez problémů až 5 měsíců, nicméně 2-3 měsíce postačí bohatě.

Někteří chovatelé zimují agamy přímo ve stávajících ubikacích, pouze při pokojové teplotě. V tomto případě by měly mít agamy k dispozici tmavý úkryt a co největší noční pokles teplot.

Odzimování by mělo probíhat přesně opačně – tozn. zase pozvolně zvyšovat teplotu a prodlužovat světelnou periodu. Po nastolení obvyklých „letních“ podmínek agamy více krmíme, samice u kterých předpokládáme snůšku můžeme nakrmit myšími holátky nebo skákavkami  (zabitými). Po 10-14 dnech krmíme již normálně.


Reklama:


bannerterashop

Internetový obchod TeraShop.cz, zdroje osvětlení a UV nejen pro agamy vousaté. Odborné poradenství, vlastní testování zdrojů.

www.terashop.cz