Jak vypadá agama vousatá, Pogona vitticeps?

Agamy vousaté jsou menší, robustní ještěři. Dorůstají se délky těla cca 17 – 20.3cm, s ocasem, který je zpravidla téměř stejně dlouhý jako zbytek těla až  55 cm. Nutno podotknout, že v zajetí se agamy vousaté dorůstají větších rozměrů (extra výživná strava, málo „cvičení“, šlechtění – např. německá, opravdu velká „Giant“ forma).

V součastnosti existuje již mnoho vyšlechtěných barevných forem, ale původní zbarvení těchto agam se mění od různých odstínů šedé, až po červenooranžovou se dvěma řady světlých „fleků“, které se táhnou podél páteře, od šíje k zadním nohám. Někdy tyto fleky stmelují a vytváří vlnkovité pruhy, občas spojené s příčnými světlými proužky. Někteří jedinci mají světle oranžový pruh po stranách hlavy, táhnoucí se částečně přes oko. Dospělí jedinci mají jasně zřetelný typický vous (několik řad ostnů kolem hlavy).

pogo2

pogo3

pogo4

Rozlišení pohlaví

U čerstvě narozených a hodně mladých agam lze pohlaví pohledem pouze tipovat, zkušení chovatelé s více odchovy jsou schopni již velmi dobře pohlaví odhadnout podle hemipenisových kapes shruba od 20cm délky ještěrů. Pohlavní dospělosti agamy dosahují v zajetí jíž ve 18-24 měsících – pohlaví většinou víme již mnohem dříve. Mezi hlavní rozlišovací znaky jsou, tak jako u většiny podobných ještěrů, femorální póry, hemipenisové kapsy, kořen ocasu a hlava.

Samci jsou také masivnější postavy, mají větší základnu hlavy. Bývají také barevnější (spíše v přírodě, v zajetí může být barevný rozdíl mezi samcem a samicí minimální) a více dominantní, což ovšem nemusí platit vždy – v zajetí. U odrostlejších zvířat lze více či méně úspěšne rozlišit pohlaví i podle chování (pokyvování hlavy, mávání přední nohou apod.)

© následující fotografie zapůjčil pan David Mužíček (web: www.davidmuzicek.cz), kterému tímto děkujeme!

Na první dvojici fotografií je patrný rozdíl mezi femorálními póry samice a samce (kulovité útvary podél stehen a nad kloakou):

pohlavi1

Zde jsou fotografie na kterých jsou jasně viditelné hemipenisové kapsy samce po zvednutí ocasu, kdy jsou tyto kapsy lépe viditelné:

pohlavi3

pohlavi4

Zde je vidět robustnější hlava samce a také silný kořen ocasu u samce:pohlavi5

pohlavi6


Reklama:


bannerterashop

Internetový obchod TeraShop.cz, zdroje osvětlení a UV nejen pro agamy vousaté. Odborné poradenství, vlastní testování zdrojů.

www.terashop.cz