Terárium – zařízení

Úvod

Předně je třeba si uvědomit úplný základ – leguáni jsou ještěři arboreální, tozn. stromoví. Dospělí leguáni tráví v korunách stromů naprostou většinu dne, dolů slézají jen za účelem koupání, útěku před predátory a naklást vejce. Malí leguáni se často pohybují blízko země, kde shání potravu a schovávají se v bujné vegetaci. Vzhledem k těmto nárokům je také třeba stavět terárium/ubikaci.

pozn. existují i populace dospělých leguánů žijících trvale na zemi (i přes dostatek stromů a porostu), ukrývajících se na noc do hlubokých nor, až několik metrů dlouhých (Cozumel, Mexico – Gábriš AT 5/1996, M. Zbytovsky – ústní sdělení 2006)

 

Terárium

Terárium pro leguány zelené stavíme hlavně na výšku. Pro dospělá psychicky vyrovnaná zvířata by mohlo platit, čím větší tím lepší. Mláďata je možno chovat v menších ubikacích, kde si snadněji přivyknou a nejsou příliš plašší, obecně ale platí, že tato stromová zvířata potřebují hodně prostoru.


Vybavení

Větve:

V teráriu nesmí chybět více silnějších větví, aby měl leguán možnost šplhat a odpočívat na nich. Větve volíme tlusté vzhledem k objemu leguána, minimálně pak stejně tlusté, jako je i náš leguán. Několik větví by mělo být ve vodorovné, poloze, protože tak leguáni nejraději odpočívají. Vhodné je větve doplnit různými vodorovnými policemi, které poslouží jak k vyhřívání a odpočívání, tak pro umístění potravy. Co se týče materiálu, větve by neměli být hladké, ale s členitou kůrou, aby se po nich leguánům dobře šplhalo (také si tím obrušují svoje drápy), popřípadě můžeme větve omotat silnějším konopným lanem. Vyvarujeme se větví stromů, které jsou hodně aromatické nebo pouštějí smůlu – proto větve jehličnanů vůbec nedoporučujeme. Mezi vhodné stromy patří větve ovocných a listnatých stromů, musíme ale dávat pozor jestli nejsou jedovaté – např. větve akátu, šeříku a bezinky jsou jedovaté. Leguáni ale kůru málokdy pozřou, proto nelze tyto druhy  zavrhnout. Navíc mají ideálně členitou kůru. Nám se osvědčili větve ovocných stromů a bezinky – bez problémů. Do terária pak můžeme umístit nespočetné množství průlezek – žebříčků, pletiv apod. to už je na představivosti každého z nás.

Nutno upozornit – větve do terária přidělávejte na pevno a příliš je nekřižte – aby leguána při pádu nezranili a aby si mezi ně nezasekl ocas a nezlomil si ho.


Rostliny:

Nedoporučujeme používat v teráriu živé rostliny, protože ty leguán zanedlouho úplně zničí. Nicméně, pokud chcete umístit do leguání ubikace živé rostliny, několik jsme jich pro vás nachystali v tabulce č. 1, stejně jako rostliny jedovaté a tudíž nebezpečné – nevhodné. V dnešní době je v obchodech (hlavně internetových) obrovský výběr umělých rostlin, palem i celých stromů.

Voda a vlhkost:

Voda – leguáni zelení pijí! Proto je nezbytně nutné, aby měli neustále přístup k čerstvé vodě. Pokud mají zvířata dostatek tekutin ve stravě, jejich potřeba k pití se samozřejmě snižuje. Leguáni jsou také schopni vstřebat značné množství vody přes kloaku, proto je dobré (a můžeme vřele doporučit i jako proces socializace) leguány denně koupat. Každý leguán má rád vodu o jiné teplotě, všeobecně by ale měla voda, ve které se koupají, mít teplotu min 25 – 26°C a max 40°C. Menší rada – když chcete vykoupat leguána ráno, před tím než má možnost se nahřát, nedávejte ho do příliš teplé vody. Stejný problém nastává, když je leguán velmi nahřátý a vy ho dáte to moc studené vody.

Do terária je pak možnost umístit větší nádrž s čerstvou vodou, jednak zvyšuje vlhkost a jednak se do ní leguáni velice rádi vyprazdňují, což nám ulehčuje zachováváni hygieny v ubikaci. Pokud se leguán do nádoby s vodou vyprazdňuje, nabídneme mu ještě čerstvou vodu v misce, ze které může pít. Velikosti a hloubce koupací nádrže s vodou se pak nekladou žádné meze, nicméně pozor na plíseň a nečistoty. Voda musí být vždy čistá a často měněna, již po jednom dni se v ní začínají tvořit různé bakterie (do jaké míry a za jak dlouho jsou pro leguána nebezpečné netušíme). Ideální je mít ve velké nádrži vytápění (až na 30°C) a externí filtraci. V teplé vodě se budou někteří leguáni rádi koupat.

Mnoho leguánů také miluje rosení z rozprašovače a někteří při postřikování vodu pijí. Zároveň voda působí blahodárně na jejich kůži a pomáhá při svlékání. Do postřikovače a misky s vodou na pití dáváme vodu převařenou nebo aspoň několik hodin odstátou.

Vlhkost
– v tropickém deštném pralese, kde se leguáni také vyskytují je relativní vlhkost vzduchu až 100%. Leguáni ale žijí i v oblastech, kde relativní vlhkost vzduchu nepřekračuje v období sucha 60%. Terárium tedy aspoň 2x denně celé porosíme (stačí rozprašovačem na květiny). Také větší nádoba s vodou (viz. výše) poslouží k zvýšení vlhkosti nebo můžete použít různé fontánky a vodopády, ale nám se nic takového neosvědčilo. Dávejte si pozor aby jste nerosili terárium na noc, kdy jsou tepelné zdroje vypnuté a může dojít k rozmnožení hub nebo plísní – nicméně pokud jsou noční teploty dostatečné, nebývá ani to problém. Ubikace musím mít ale perfektní větrání. Ke správné péči o kůži leguánů, co se týče vlhkosti lze vřele doporučit denní koupel (viz. výše). Např. při chovu leguána na volno je to přímo nutnost a chovatelé to často zanedbávají – výsledkem jsou dehydratovaná zvířata, která nepřežívají dlouho. Vlhkost se nejlépe udržuje pomocí automatického rosícího zařízení (dá se koupit i hotové, přesto je vždy lepší si něco vyrobit) nebo veliké vyhřívané nádrže s proudící vodou. Nikdy se nesnažte udržet Vámi požadovanou vlhkost na úkor větrání!!

Teplo, světlo

Teplo:

Jak již jistě víte, leguáni zelení jsou poikilotermní (ektotermní) živočichové, což znamená, že nejsou schopni si vytvářet vlastní vnitřní teplotu těla a jsou závislí na vnějších tepelných zdrojích (teplota okolního prostředí). V leguánbích střevech (v záhybech zadního střeva, které se nalézá mezi tenkým a tlustým střevem) se nalézají mikroskopické bakterie (střevní mikroflóra), které jsou nezbytné pro správné trávení vlákniny a potravy a které při příliš nízkých nebo vysokých teplotách umírají. Proto jsou dobré tepelné podmínky pro leguána existenčně důležité!!

Další a také velmi důležitá věc je fakt, že leguáni jsou heliotermní plazi, tozn. většinu důležitého tepla přijímají seshora od slunce (tráví většinu života v korunách stromů), takže tepelné zdroje volíme takové, aby působili na leguána seshora. Leguáni se v přírodě minoritně ohřívají i okolním vzduchem a ze spoda nahříváním se na zahřátých větvích. Problém v zajetí je, že leguáni (i jiní plazi) necítí, jak se již jejich břicho ležením na topném kameni pálí a také vyšší teplota zezdola ničí jejich střevní mikroflóru. Leguáni pak nejsou schopni trávit správně potravu, tudíž pro ně nemá žádnou výživnou hodnotu. Navíc trpí jejich ledviny a močový měchýř. – toto platí hlavně pro vyšší teploty, které vydávají topné kameny a podložky při použití bez termostatu či reostatu). Proto nelze všeobecně pro stromové druhy plazů doporučit používání ohřevu zdola.

Jako kvalitní zdroj tepla můžeme doporučit bodovou žárovku (pro mladé leguány), halogenové svítidlo nebo keramické topné panely, vždy umístěné tak, aby se o ně leguán nepopálil!!

Teplota v teráriu by měla být následující : v nejteplejším místě terária, tozn. na vyhřívacím místě (tepelný zdroj namíříme na polici nebo vodorovnou větev tak, aby mohl leguán na tom místě odpočívat a nahřívat se) by měla teplota dosahovat i přes 40°C. V okolí potom udržujeme teplotu kolem 30°C a v nejchladnějším místě terária by měl leguán mít i 25°C na schlazení. Teplotní gradient je základním předpokladem pro potřebnou termoregulaci. Důležité upozornění : i když leguáni vydrží a mají rádi vysoké teploty, přehřátí leguána může mít i fatální následky. Dlouhodobé působení příliš vysokých teplot spolu s nedostatkem tekutin může také vést k selhání ledvin a močového měchýře (dna). Dbejte na dostatečné odvětrání ubikace. V noci by pak teplota neměla klesnout pod 19 – 20°C (v přírodě byla naměřena nejnižší nám známá teplota 16° u řeky Belize v Belize)  . Leguáni jsou schopni krátkodobě snést i teploty pod 20°C, ale často s následky (může dojít k nachlazení dýchacích cest a močového měchýře, ledvin – pozor na to). Pamatujte také na to, že pokud se leguán pohybuje po bytě, na zemi je vždy i o 2 stupně nižší teplota a zvláště na dlaždicích a plovoucích podlahách se leguán může snadno nachladit.

Osvětlení:

Leguáni zelení jsou denní živočichové, kteří se potřebují nahřívat na slunci, aby mohli trávit potravu a vstřebávat vitamíny a minerální látky. Jednoduše řečeno potřebují slunce a také se na něm přes den více nebo méně pohybují. Je tedy velmi důležité, mít v ubikaci s leguánem kvalitní zdroj světla a UV (UVA/UVB) záření.

O osvětlení se podrobněji dočete zde.


Fotoperioda:

Jak jistě víte, leguáni zelené žijí v tropickém pásu střední a Jižní Ameriky. Den trvá v těchto oblastech přibližně 12 hodin v závislosti na ročním období, tudíž i v zajetí by měl mít leguán svůj denní režim zhruba 12/12 (12h světlo, 12h tma). Realita je taková, že pokud máme terárium umístěno v obytných částech domu, kde jsou i okna, zvířata samozřejmě ovlivňuje i světelná perioda našich zeměpisných šířek. Ta pak může být následkem zejména podzimních „depresí“ leguánů. Ty se vyznačují zejména velkým snížením příjmu potravy a letargií. Proto je vhodné/nutné suplovat v teráriu chybějící světlo dostatečně výkonnými světelnými zdroji.

Substrát:

Obecně platí, vyvarovat se substrátu, který může leguán pozřít (hlavně mláďata). Někteří leguáni, hlavně dospělí si substrátu nevšímají a nežerou ho, takže můžou mít jako podklad různé materiály. Jiní jsou naopak schopni sežrat téměř cokoliv, hlavně mladí, zvědaví leguáni.

Substrát bychom tedy rozdělili do třech kategorií:

1. obecně nežádoucí až problémový

2. substrát vhodný jen pro leguány, kteří se ho nesnaží žrát

3. všeobecně vhodný substrát pro leguány jakéhokoliv věku a velikosti

1.

V teráriu jsou nežádoucí následující substráty: samotný písek, štěrk, borová a cedrová kůra (ty jsou aromatické, toxické a výpary způsobují dýchací problémy), piliny a víceméně kokosové vlákno – u nás známé jako lignocel. Při pravidelném pojídání např. štěrku, pilin a kokosového vlákna může mít leguán vážné zažívací problémy.


2.

Pokud se leguán nesnaží žrát substrát, můžete použít: cypřišovou nebo jedlovou kůru, dřevní odštěpky (nedoporučujeme), větší kameny, rašelinu, rašelinu s pískem (3:1), noviny či starý ručník (jeden náš samec se pustí i do osušky, pokud se mu líbí). Jako bezpečný, ale z hlediska hygieny nedostačující substrát můžeme použít vojtěškové pelety  (např. králičí – samozřejmě čisté, nedoporučujeme, vlhké granule mohou plesnivět).

3.

Zde přestává mít vlastně slovo „substrát“ svůj význam. Pro leguány jakéhokoliv věku se osvědčují následující materiály: umělý trávník (tzv. terarijní koberec), koupelnové podložky (nezadržují bakterie, moč se prosákne pod ně), linoleum, umělý ubrus, dlažba  a nebo prostě NIC.

Potravu dávejte pro jistotu leguánovi vždy mimo jakýkoliv substrát (s výjimkou bodu 3.). Leguán může (a také to většinou dělá) jídlo rozhrabat mimo misku a sežrat ho pak spolu se substrátem což může (ale také nemusí) znamenat problém!

Větrání:

Obecně pro plazy platí, že v téráriu se nesmí tvořit průvan. Proto větrací otvory nekonstruujeme proti sobě – nejlépe je mít jeden velký větrací otvor na stropě nebo ve vyšších polohách terária. Větrací otvor by měl být co největší  – leguáni potřebují čerstvý vzduch.

Hygiena a čištění:

Terárium vždy udržujte čisté, neboť zde doslova o do písmene platí „čistota půl zdraví“. Trus odstraňujte denně, co nejdříve po vyprázdnění leguána. Na trhu jsou dnes k dispozici nejrůznější přípravky, přímo na desinfekci terária. Používejte pouze speciální přípravky určené pro terarijní zvířata nebo přípravky prokazatelně zdravotně nezávadné. Vyvarujte se čistění přípravky na bázi alkoholu, jsou pro leguány toxické. Případně vše důkladně omyjte horkou vodou (na „poplivané“ sklo bohatě stačí teplá voda).

 

 Chov mimo terárium – „na volno“

Odrostlejších a dospělé leguány můžeme za jistých podmínek chovat volně po nějaké, pro ně přizpůsobené místnosti. Leguáni potřebují hodně prostoru a také se nejlépe cítí v otevřeném prostoru. To ale neznamená, aby jste zapomněli na vše, co je tu psáno ohledně terária – je vždy dobré terárium mít, ať už jako spací místo pro leguána nebo jako ubikaci, do které leguána dáte, když odjíždíte na delší dobu. Takže buď můžete udělat svému leguánovi veliké terárium sestávající se z celé místnosti nebo prostě sdílet společný prostor, pokud budete respektovat jeho nároky.

Pro volný pohyb leguána je pak nezbytné k tomu přizpůsobit i místnost – věci, které může leguán pozřít (téměř cokoliv!) uchováváme mimo jeho dosah. Stejně tak ostré předměty (nůžky, nože apod.) nebo předměty, které je leguán schopen shodit a zranit se tak (jednou po příjezdu domů jsme s hrůzou pozorovali totální spoušť – rozbitý talíř, malé skleněné terárium, všechny květináče rozsypané po podlaze, vylitá vanička s vodou atd. atd., jen zázrakem neměl žádný leguán ani škrábnutí, tak pozor na to!). Také si dávejte pozor na místa, kam může leguán zalézt a vy ho odtamtud nebudete schopni dostat – za těžkou skříň nebo nábytek, lednici, kuchyňskou linku apod. Samozřejmě nemusíme zdůrazňovat, že musíte mít VŽDY zavřená okna a dveře ven. Při chovu na volno je pak největší problém udržení vlhkosti – rozhodně je potřeba leguána denně rosit a pokud možno i koupat. V ideálním případě se dá pořídit zvlhčovač vzduchu pro lidi, aby se v místnosti zvedla vlhkost. Ve starých domech bývá občas i v létě vlhkost přes 60%, což je dobré. V panelácích je to potom opravdu problém, vlhkost pod 40% je pro leguání kůži už příliš, proto je potřeba se snažit nějakou vyšší vlhkost udržet.

Leguán musí mít také svoje místo (viz obrázky dole), kde se bude nahřívat, slunit a bude tam jíst. Prostě plně zařízené terárium, jen s tím rozdílem, že  nebude mít žádné stěny. Naprostá většina leguánů vyhledává a také se nejlépe cítí na okně, resp. na parapetu okna – není nic jednoduššího, než umístit na parapet širší desku, položit na ní deku apod., tak aby se neshrnovala, umístit zdroj tepla a zdroj UV. Z tohoto místa a na toto místo musí mít leguán vždy dobrý přístup resp. musí tam snadno vylézt. Pozor si pak dávejte v zimě, kdy jde od okna studený vzduch a zařiďte se podle toho. Teploměr by měl v tomto případě patřit mezi úplně nejzákladnější pomůcky.


Reklama:


bannerterashop

Internetový obchod TeraShop.cz, zdroje osvětlení a UV nejen pro agamy vousaté. Odborné poradenství, vlastní testování zdrojů.

www.terashop.cz